SEMA podporuje studentskou soutěž Stavby s vůní dřeva – detaily i hodnocení jednoho z vítězů, kteří absolvovali naše školení se dočtete v příspěvku kliknutím na tento obrázek…

stavby s vůní dřeva titul
16. 1. 2017  |  Novinky

Tak jako každoročně i v roce 2016 podpořila SEMA jednu ze studentských soutěží s názvem Stavby s vůní dřeva pořádanou nadací Dřevo pro život. První tři vítězové obdrželi od naší firmy nejenom jednoroční plnou verzi programu ale i jednodenní školení. To proběhlo v půlce prosince 2016 a jak ho hodnotí jedna z výherkyň si můžete přečíst zde:

V prosinci 2016 byli vítězové soutěž Stavby s vůní dřeva pozváni do dřevěného srubu SEMA CZ v Táboře na školení softwaru SEMA. Zážitky z akce sepsala níže Eliška Morcinková.

V předvánočním čase, po kratším bloudění mlhou Jihočeského kraje, jsme zaparkovali před zasněženým srubem, v němž sídlí česká pobočka německé společnosti SEMA GmbH. Byli jsme v Táboře a čekalo nás celodenní školení softwaru SEMA určeného pro projektování tesařských konstrukcí, dřevostaveb, srubových staveb, schodů a klempířských systémů. Alespoň tak to hlásil propagační materiál přiložený k instalačnímu CD softwaru spolu s jednoroční licencí, kterou nám společnost v rámci výhry v soutěži Stavby s vůní dřeva propůjčila.

Byli jsme uvedeni do vskutku útulné kanceláře, kterou od té chvíle tajně (nyní i veřejně) třem zaměstnancům SEMYcz závidím. Obklopeni ze všech stran dřevem, v místnosti vytápěné krbem z přilehlé vstupní haly a s výhledem do zasněžené krajiny, jali jsme se nastartovat naše laptopy s předem nainstalovaným programem a dát jasné obrysy informacím z propagačního letáku.

Po svižném úvodu, nastavení uživatelského rozhraní a práci s 2D prvky, jsme se dali do modelování dřevostavby od podlah, stěn, přes návrh stropů až po modelování krovu a střešního pláště.

Na první pohled bylo zřejmé, že s každým novým projektem a personalizací uživatelského prostředí, s nastavením vlastních běžně používaných materiálů, skladeb či objektů, je návrh domu čím dál tím efektivnější. Po osmi hodinovém intenzivním školení jsme ani zdaleka neobsáhli celkový potenciál programu, jehož velká výhoda, oproti klasickým počítačovým rýsovacím prknům, tkví především v množství možných výstupů, které lze po vytvoření modelu z programu „jedním“ kliknutím vyexportovat. Například jsou to detaily jednotlivých prvků, spojů, skladeb či výrobní výkresy a výstupy pro CNC stroje.

Jsem vystudovaná stavařka se zaměřením na statiku konstrukcí, a proto mě zaujala možnost jednoduchého exportu do prutového modelu, který je dobrý pro posouzení jednotlivých prvků dřevěné konstrukce ve statických programech, jako jsou například SCIA nebo Dlubal. Snad je implementace takovýchto prvků dalším krokem pro zlepšení spolupráce napříč jednotlivými profesemi.

Velkým překvapením nejen pro mě samotnou bylo zjištění, že SEMACZ dlouhodobě spolupracuje s ČVUT a poskytuje studentům licence pro výuku práce s programy. Je jen škoda, že o těchto možnostech neexistuje mezi studenty větší osvěta, protože by je mohli využít při práci na závěrečných pracích. A tak mírně unavení z přemíry nových informací a s myšlenkou, kde a kdy je budeme moci v budoucnu využít, jsme se v odpoledních hodinách ubírali zpět ke svým domovům.

Eliška Morcinková